Spenót termesztése és gondozása

A spenót az a fajta növény, amely tökéletes kiegészítője lehet minden kertnek, különösen, ha Ön olyan típusú termelő, aki szereti a tápláló növények betakarítását. Kevésbé ismert tény, hogy ez a növény nemcsak kulináris, hanem díszítő célokra is kiváló.

A spenót barátságos társ, aki alig vagy egyáltalán nem igényel figyelmet, hogy egészséges és boldog legyen.

Számos spenótfajta létezik, amelyet elvárásaitól, preferenciáitól és éghajlatától függően termeszthet. Ha olyan régióban él, ahol hűvös a tél, keressen olyan spenótnövényeket, amelyek szépen áttelelnek.

A spenótról

  • Úgy tartják, hogy a spenót körülbelül 2000 évvel ezelőtt az ókori Perzsiából származik. Az emberek onnan vezették be ezt a növényt az ókori Kínába és Indiába, mint „perzsa zöldséget”.
  • A spenót magas tápértékkel jár , különösen frissen, párolva vagy gyorsan főzve fogyasztva. Lefagyasztva sem veszíti el tápláló jellegét, három-hat hónap után is használható.
  • Ez a növény gazdag forrása az A-vitaminnak, C-vitaminnak, K-vitaminnak, vasnak, mangánnak, magnéziumnak és folsavnak. A spenót mérsékelt B6-, E-vitamin-, kálium- és kalciumforrás is.
  • A spenót kiváló kiegészítője számos kulináris receptnek. Használhatja levesekben és szószokban, valamint húshoz, rizzhez, tésztához és sok máshoz.
  • A kulináris célok széles skálája mellett a spenót fontos szerepet játszik az egészségügyi előnyökben. Kiváló leveles zöldség a szem egészségére, a magas vérnyomásra, az oxidatív stresszre és még a rák kezelésére is.
  • A spenót szép díszítőelem lehet a tájban, jól áll az ágyásokban, konténerekben, veteményeskertekben és egyebekben. Ez a növény jó társa más növényeknek, beleértve az epret, borsót, zellert, káposztát, hagymát, káposztát vagy padlizsánt.
  • Érdekes tény: a jól ismert rajzfilmfigura, Popeye, a tengerész ember alkotói úgy ábrázolták, hogy erős affinitása van a spenóthoz. A rajzfilmekben a karakter fizikailag erősebbé válik, ha spenótot fogyaszt.
  • A spenót kiválóan alkalmas házi kedvencek körüli termesztésre, mivel nem okoz mérgező hatást sem macskákra, sem kutyákra, ha megérintik vagy megeszik.

A spenót jellemzői: áttekintés

  • A spenót egynyári (vagy ritkán kétéves) leveles zöldség virágzó növény, amely a Spinacia nemzetségbe tartozik. Ez a leveles növény szintén az Amaranthaceae család tagja.
  • A környezeti feltételektől függően a spenót elérheti a 15-30 cm magasságot, és általában ugyanolyan széles.
  • Lombozata egyszerű, tojásdadtól háromszögletű, zöld levelekből áll, amelyek felváltva enyhén vastag, zöldes száron nőnek. A levelek mérete változó, körülbelül 2-30 cm hosszúak és 1-15 cm átmérőjűek.
  • Megfelelő gondozás mellett a spenót a nyári hónapokban virágozhat. Ebben a szezonban a növény nem feltűnő, sárgászöld virágokat teremhet, amelyek akár 4 mm-es szélességűek is.
  • A virágzási időszak után a virágok apró, száraz, kemény és csomós, 5-10 mm átmérőjű gyümölcsfürtté alakulnak, amely több maggal együtt érkezik.

Spenót termesztése

Szerencsére a spenót az a fajta növény, amely szinte bármit elvisel, amit csak adhatunk neki. Ez a fickó nagyon boldog lesz, ha teljes napfényt kap a részleges árnyékig. Más szóval, a spenót általában jól bírja legalább négy órányi erős és közvetlen fényt, de némi védelmet nyújthat a kemény délutáni napfény ellen.

Hőmérséklet szempontjából a spenót olyan fantasztikus, amennyire csak lehet. Ez a növény hidegtűrő az USDA 2–11. zónájában, széles hőmérséklet-tartományt és általános időjárási viszonyokat tolerál. A spenót azonban 10-16 °C közötti hőmérsékleten is virágzik.

Ha meleg helyen él, akkor ősszel el tudja vetni a spenótmagot, majd télen betakarítani. De ha a talaj megfagy, mielőtt ez a növény elérné az érettséget, akkor a magokat szénával kell takarnia, hogy a növények jobban átteleljenek. Amikor megjelenik a tavasz melege, megszabadulhat a talajtakarótól, hogy a spenót újra növekedhessen.

A spenót hűvös és nyirkos helyeken teljesít a legjobban, így hajlamos lehet különféle gombás betegségekre. Ezek közül néhány a peronoszpóra és a fuzáriumos hervadás, amelyek nagyobb valószínűséggel zavarják a spenótot, ha rosszul szellőzik és nagyon magas páratartalommal rendelkezik. Az esetleges problémák elkerülése érdekében javasoljuk, hogy a spenótot úgy ültesse el, hogy kiváló légáramlást kapjon, és esténként ügyeljen arra, hogy a levelein ne legyen víz.

Spenót ültetése

Általánosságban elmondható, hogy a spenótnak körülbelül hat hétig kell hideget átélnie ahhoz, hogy a magtól az érettségig fejlődjön. A spenótmag csírázásához 21 °C-nál valamivel hidegebb talajhőmérsékletre van szükség.

Ezért a spenótmagot a szabadba, közvetlenül a kertbe kell ültetnie, amikor tavasszal itt az ideje. Egy másik nagyszerű alkalom a spenótmagok elvetésére az egész őszi hónap, amikor a nyár melege elmúlt. Törekedjen erre, ha a talaj hőmérséklete 4,4 °C felett marad.

Ha kiválasztotta a tökéletes időszakot a spenótmag elvetésére, ezt a folyamatot akár néhány hetente megismételheti. A spenótmagok rendszeres vetése tavasszal vagy ősszel könnyen meghosszabbítja a betakarítást.

Ügyeljen arra, hogy a magokat 2,5 cm mélységben vesse el sorokba, és tegye el őket 30-46 cm távolságra egymástól. Amikor a palántákon megjelennek az első igazi levelek, ritkíthatja a spenótnövényeket körülbelül 15 cm-re egymástól.

Most beszélnünk kell ennek a havernak az ideális ültetési helyéről. A spenót általában olyan termesztőközegben éri el a legjobban, amely nagyon éles vízelvezetéssel jár. Hasonlóképpen, ez a növény kedveli az agyagos, szerves anyagokban gazdag szubsztrátumokat.

A spenótot a szabadban is ültethetjük ízlésének megfelelő talajba, de egy edény is jó választás lehet neki, ha bent szeretnénk magunk mellett tartani, vagy kéznél tartani a főzéshez. A talaj pH-értékét tekintve bármilyen 6,5 és 8 közötti típusban jól fejlődhet.

Mivel a spenót meglehetősen gyorsan növekszik, természetes, hogy ez a növény erősen táplálkozik. A növény táplálása általában elősegíti az egészséges lombozat növekedését. A spenót első ültetésekor nitrogénnövelő hatású lesz, ezért érdemes nitrogéntartalmú műtrágyát keverni a talajába a csomagolási utasítások szerint.

Ezt követően a szezon során folyamatosan trágyázhatja a spenótot. Ha spenótot termeszt betakarítási céllal, bölcs dolog lenne bioterméket választani, például szójalisztet vagy halemulziót.

A betakarításon kívül más metszésre nincs szükség a spenót ápolási rutinja során. Valójában, ha egy spenótnövény megsérül vagy betegséggel küzd, a legtöbb kertész inkább kiásja az egész növényt a talajából. Ez a folyamat segít megelőzni, hogy a spenót befolyásolja a közeli növények általános egészségét.

Spenót betakarítás

A spenót betakarítása nem kényes folyamat, hiszen tetszés szerint végezheti, anélkül, hogy attól kellene tartania, hogy valamit rosszul csinál. Van azonban néhány tipp és trükk, amelyeket bevethet, ha a legjobb termést szeretné élvezni ezzel a növénnyel.

Először is a legjobb, ha a spenótot körülbelül 4-6 héttel a magok elvetése után gyűjti be. Bármikor elkezdheti a szórakozást, amikor a spenót levelei olyan nagyok, amennyire csak szeretné. Ha megfelelő módot keres ennek a növénynek a betakarítására, tudnia kell, hogy a legtöbb termelő a „vágd le és gyere vissza” módszert alkalmazza.

Ez abból áll, hogy csak a spenót külső oldalán található régebbi leveleket szedjük le, majd tegyük vissza, ha a levelek a közepéről elérik a külső oldalt.

Ha arról van szó, hogy pontosan mit kell betakarítani, nincsenek szabályok! Míg kerti ollóval levághatja az egyes leveleket, egy körben levághatja az egész növényt is, ha nagyobb betakarításról álmodozik. Miután megvan, amit akarsz, eheted frissen vagy főzve a spenótot. A spenót betakarítását le is fagyaszthatja későbbre, de próbálja meg 3-6 hónapon belül felhasználni.

Spenót öntözése

A spenót akkor éri el az életét, ha olyan gyakran öntözi, amilyen gyakran kell, hogy a földje egyenletesen nedves legyen. Ennek ellenére a túlöntözésre egy kicsit fokozottan oda kell figyelni, mivel az átázott körülmények nem igazán varázsolják el a spenótot.

A spenóttal hetente körülbelül 2,5 cm vizet érhet el. Javasoljuk, hogy hetente többször öntözze a spenótot a heti mélyöntözés helyett. Ha a hűvös időkben egyszer-egyszer elfelejti meglocsolni a spenótot, akkor nincs gond, és növénye azonnal megbocsát.

Melegebb időben viszont kötelező a rendszeres öntözés, különösen, ha betakarítási céllal termesztjük a spenótot.

Spenót szaporítása

A spenót csodálatos gyógynövény, amely mind díszítőértékkel, mind táplálkozási előnyökkel rendelkezik. Ezt a növényt rendkívül könnyű a közelében tartani, és akár több példányt is készíthet a már meglévő szaporításával.

Általánosságban elmondható, hogy a spenótnövények szaporításának legáltalánosabb módja a magvakból történő szaporítás. Ha ezt a módszert szeretné használni, nézze meg a spenót ültetési szakaszát ebben az útmutatóban, mert ott mindent megtalál, amit tudnia kell. Más szóval, a spenótmagot tavasszal vagy ősszel is elvetheti, a vetési közeget folyamatosan nedvesen kell tartani, és néhány hét múlva várható a csírázás.

Egy másik hatékony módszer a spenót szaporítására a száron keresztül. Ez a módszer segít kihagyni a magvak csírázásához szükséges időt, és még sokkal gyorsabb betakarítást is lehetővé tesz. Ne feledje azonban, hogy ez nem a szokásos szárvágási módszer, amelyet más növényeknél használ. A spenót esetében ki kell húzni az anyanövényből azokat a szárakat, amelyeknek még gyökerei vannak hozzájuk. Ezt megkaptad!

A spenót száron keresztüli szaporításának legjobb ideje általában az, amikor a betakarítás mellett dönt. Keressen olyan szárakat, amelyeknek gyökerei vannak, és óvatosan húzza ki őket a földből. Ügyeljen arra, hogy a gyökereket a lehető legsértetlenebbé tegye, mert nagyon érzékenyek a zavarokra.

Ha megvan a szár, ültetheti őket egy jó minőségű virágcserépbe. Öntözze rendszeresen, hogy ez az aljzat folyamatosan nedves maradjon, és várja meg, amíg a spenótszár megjutalmazza. Néhány hét elteltével ellenőrizheti a szárakat, hogy megtudja, nem érez-e ellenállást, amikor finoman megrántja őket. Ha ez megtörténik, biztosan tudni fogja, hogy egy erős, egészséges gyökérrendszer létezik.

Összefoglalva

A spenót egy sokoldalú növény, amely sokféle környezetben nő, anélkül, hogy az Ön részéről különösebb erőfeszítést igényelne. Ha már egy vagy több fajta spenótot termeszt a kertjében, ne habozzon megosztani tapasztalatait, és talán egy kis betekintést is a megjegyzés rovatba! Ha nem, akkor ez a tökéletes alkalom, hogy gazdagítsa kertjét egy olyan szuperegészséges leveles növénnyel, mint a spenót. És ne felejtsd el útközben megnézni ezeket a fajtákat, mert biztosan találsz olyat, amelyik tökéletesen megfelel az ízlésednek!